Gram Altında Mart Tehdidi Devam Ediyor. Ekonomistler “Tehlike Devam Ederse 5,000 TL’yi Görecek” Dedi

Fed’in faiz indirimlerine dair ipuçları gelmeden önce Orta Doğu’daki güvenli liman talepleri altını sıkıştırıyor. Ancak jeopolitik gerilimlerin tırmanması, altın fiyatlarını yükselterek bu baskıyı azaltıyor. Uzmanlar yatırımcılarına “altın fiyatlarının şu anda oldukça cazip olduğunu” belirtiyor. Gram altın Kapalıçarşı’da 2 bin 80 liraya yükselerek rekorunu tazeledi.

ORTA DOĞU GERİLİMLERİ ARTIYOR

Çarşamba günü açıklanacak olan Fed Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Ocak ayı politika toplantısının tutanakları, faiz indirimlerine yönelik ipuçları sunacak. Orta Doğu’daki gerilimler ise artarak devam ediyor. İsrail eski savunma bakanı Benny Gantz’ın yaptığı açıklamalar, bölgedeki jeopolitik riskleri daha da yükseltiyor.

UZMANLARIN UYARISI: ALTIN FIYATLARI ŞU AN CAZİP

Ekonomistlere göre, jeopolitik gerilimler devam ettiği sürece altın talebi artıyor ve altın fiyatları yükseliş eğiliminde oluyor. Altın şu anda uygun fiyatlarla alınabilecek bir yatırım aracı olarak değerlendiriliyor. Ancak savaş endişeleri artarsa, gram altın fiyatlarının ciddi şekilde yükselebileceği öngörülüyor.

Ekonomistler “Bu tehditler devam ettiği sürece altın satılmaz. Savaş endişesi her zaman altına olan talebi artırıyor. Altın şu anda ucuz. Eğer bu tehlike artarsa gram altın 5 bin TL’yi görecek.” öngörüsünde bulunuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx