Her yıl 3 milyon kişi iş nedeniyle hayatını kaybediyor

ILO’nun “A Call for Safer and Healthier Working Environments” (Daha Güvenli ve Sağlıklı Çalışma Ortamları için Bir Çağrı) başlıklı yeni raporuna göre, her yıl yaklaşık üç milyon işçi iş kazaları ve meslek hastalıkları nedeniyle hayatını kaybediyor.

ÖLÜMLERİN ÇOĞU İŞLE İLGİLİ HASTALIKLARDAN KAYNAKLI

Rapordaki analizlere göre 330 bin ölüm iş kazaları nedeniyle meydana geliyor.Dolaşım hastalıkları, kötü huylu neoplazmlar ve solunum yolu hastalıkları ise işle ilgili ölümlerin ilk üç nedeni arasında yer alıyor. Bu üç kategori, işle ilgili toplam ölümlerin dörtte üçünden fazlasına neden oluyor.

İşle bağlantılı ölümler raporuna göre, erkek ölüm oranları daha yüksek. Yine Asya Pasifik bölgesi, bölgenin işgücünün büyüklüğü nedeniyle en yüksek işle bağlantılı ölüm oranına (küresel toplamın yüzde 63’ü) sahip.

EN TEHLİKELİ SEKTÖRLER İNŞAAT, ORMANCILIK VE İMALAT

Tarım, inşaat, ormancılık ve balıkçılık ile imalat en tehlikeli sektörler olup, yılda 200 bin ölümcül yaralanmaya yol açıyor. Bu da tüm ölümcül iş kazalarının yüzde 60’ınına denk geliyor. Rapora göre, dünya genelinde her üç ölümcül iş kazasından biri tarım çalışanları arasında meydana geliyor.

İşe bağlı ölümlerin yarattığı küresel trajediye ek olarak ILO, dünya çapında 395 milyon işçinin ölümcül olmayan iş kazalarına maruz kaldığını, bunun da işçilerin sağlığına zarar verdiğini ve işe devamsızlığa neden olduğunu tahmin ediyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir