Kanada’da sıla hasreti çekenler ve Türkiye’yi merak edenler için ‘Vancouver Türk Filmleri Festivali’ başlıyor

T24 Kültür Sanat

Türk Kanada Derneği ve Simon Fraser Üniversitesi işbirliğiyle bu yıl 10’uncusu düzenlenecek olan Vancouver Türk Filmleri Festivali, 24-26 Kasım 2023 tarihleri arasında, Vancouver’da Goldcorp Centre for the Arts’da gerçekleşecek. Üç gün boyunca, sekiz uzun metrajlı film ve iki belgesele ev sahipliği yapacak olan festivalin açılış filmi bol ödüllü ‘Karanlık Gece’. Festivalin onur konuğu ise ‘Bir Gün, 365 Saat’ filminin yönetmeni Eylem Kaftan.

Festival bu yıl da, ödüllü Türk filmlerini Kanada’ya getirerek, Türk kültürünü ve sinemasını tanıtmayı, ülkenin toplumsal sorunlarına çağdaş sinema üzerinden dikkat çekmeyi hedefliyor. 

24 Kasım gecesi gerçekleşecek galanın ardından, dünya prömiyerini 59. Antalya Film Festivali’nde yapan ve ‘En İyi Film ve En İyi Senaryo’ ödüllerine layık görülen, yönetmenliğini Özcan Alper’in yaptığı ‘Karanlık Gece’ filmi sergilenecek.

10’uncu Boğaziçi Film Festivali’nde ‘En İyi Film, En İyi Yönetmen’, ‘En İyi Aktör’, 33. Ankara Film Festivali’nde ‘En İyi Yönetmen’, ‘özel jüri ödülü’ ve ‘SIYAD En iyi Film Ödülü’ne layık görülen ‘Karanlık Gece’, geçtiğimiz günlerde ise Fransa Montepellier Film Festivali’nde ‘En İyi Film’ ödülünü kucakladı.

Festival Direktörü Eylem Sönmez, “Türk Kanada Derneği’nin çatısı altında, tamamiyle gönüllü bir ekip tarafından gerçekleştirilen Vancouver Türk Filmleri Festivali’nin 10’uncu yılını kutluyor olmanın gururunu yaşıyoruz. Son 10 yıldır Türk sinemasının en seçkin ve ödüllü filmlerini Kuzey Hollywood olarak da tanınan ve bir sinema şehri olan Vancouver izleyicisiyle buluşturuyoruz. Bu yıl da Eylem Kaftan, Melisa Önel, Somnur Vardar, Ümran Safter, Ayşe Polat gibi kadın yönetmenlerimizin filmlerini ve ‘Bir Gün, 365 Saat’, ‘Aniden’, ‘Kabahat’ ,’Cam Perde’ gibi kadın hikâyelerini anlatan filmleri sunmaktan, kadınların üzerindeki erkek ve toplum baskısına dikkat çekmekten mutluyuz.” dedi.

Saraybosna Film Festivali’nin ardından, Türkiye prömiyerini 30. Uluslararası Adana Altın Koza Film
Festivali’nde yapan ‘Bir Gün, 365 Saat’ filmi suç, nefret ve adalet arayışının gölgesinde üç kadının
uğradığı istismarların ardından yollarının kesişmesini anlatıyor.

Festival Yardımcı Direktörü Nural Sümbültepe filmin gösteriminin ardından yönetmen Eylem Kaftan’la bir Soru-Cevap seansı gerçekleştirecek.

Dünya prömiyerini 80. Venedik Film Festivali’nde yapan, Zürih Film Festivali’nin ana yarışma bölümünden ‘En İyi Film’ ödülüne değer görülen, bir cinayet zanlısını savunurken kendisiyle yüzleşmek zorunda kalan bir avukatın hikayesini konu alan Selman Nacar’ın filmi ‘Tereddüt Çizgisi’ de bu yıl festivalde. 

Medeniyetler şehri olarak bilinen Antakya merkez üssü ile, 6 Şubat 2023 tarihinde, saat 04.17’de gerçekleşen 7.7 büyüklüğündeki deprem felaketi sırasında yaşananları anlatan, Antakya halkının deprem anında hissettiklerine, kaybettiklerine ve umutlarına tanıklık eden ‘Karanlıkta Kaybolanlar’ belgeseli ise
izleyenleri deprem felaketinin yıkıcı etkilerini anlamaya, hatırlamaya ve önlem almaya davet ediyor.

Festival kapsamında izlenebilecek diğer filmler şöyle:

2023 İstanbul Film Festivali’nde ‘En İyi Belgesel’ ödülü alan ‘Boşlukta’, 2023 Berlin Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan ‘Kör Noktada’, 30. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde ‘En İyi Film’, ‘En İyi Yönetmen’ ve ‘Senaryo Ödülü’nü kucaklayan ‘Sanki Her Şey Biraz Felaket’.

Festival hakkında daha fazla bilgi için

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx