Orta hasarlı bina sahipleri: Mağduriyet giderilmiyor üstüne işler zorlaştırılıyor

Platform adına basın açıklaması yapan Avukat Vedat Kale, “Depremlerin üzerinden 9 aylık bir süre geçmesine rağmen sehirde hala belirsizliğini koruyan orta hasarlı binaların akibeti ve mikro bölgelendirme diye tabir edilen imara kapatılan alanlarla ilgili umut verici ve çözüm yolu gösterici hiç bir açıklama ile birlikte çalışma yapılmamıştır. dedi.

İşte Kale’nin açıklamaları:

“Öncelikle 6 Subat’ta meydana gelen ve asrın felaketi olarak nitelendirilen Kahramanmaraş depremlerinde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet kalanlarına başsağlığı ve yaralılık süreci devam edenlere acil şifalar diliyoruz.

HİÇ BİR ADIM ATILMADI

Bizler orta hasarlı diye tabir edilen binaların ve mikro bölgelendirme gerekçesiyle imara kapatılan alanda bulunan binaların mağdurlarıyız. Bilinmesini isteriz ki depremlerin üzerinden 9 aylık bir süre geçmesine rağmen şehirde hala belirsizliğini koruyan orta hasarlı binaların akibeti ve mikro bölgelendirme diye tabir edilen imara kapatılan alanlarla ilgili umut verici ve çözüm yolu gösterici hiç bir açıklama ile birlikte çalışma yapılmamıştır.

EVLER YAĞMALANDI

Ağır kış şartları gelmiş kapıya dayanmıştır. Bir çoğumuzun ailesi şehir dışında evlerinin akıbetini beklemektedir. Eşyalı bekleyen evlerde eşyalar, eşyasız olan evlerde kapı, pencere, avize, musluk gibi şeyler yağmalanmış, vatandaş bir yara daha almıştır.

Şehirde kira fiyatları almış başını gitmiştir. Düzensiz ve bilimden uzak bir şekilde hiç bir karot örneği alınmadan sadece bir çekiçle duvara ve kolona vurulmak suretiyle ses dinleyerek evlere orta hasar raporu verilmiş akabinde ev sahiplerinin binalarına yaptırdığı performans analizlerinde hafif hasar görülmüştür.

KİMSE SORUMLULUK ALMIYOR

Bizler sadece bir çekiçle verilen bu hasar raporlarını kabul etmemekle birlikte bilimsel şekilde yeniden hasar denetlemesi yapılmasını talep etmekteyiz. Ne büyükşehir belediyesi ne ilçe belediyelerimiz ne de Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü sorumluluk almamaktadır.

DURUM ZORLAŞTIRILIYOR

Aynı şehirde iki ayrı belediyenin güçlendirme için istediği evraklar bile farklılık göstermektedir. 12 Şubat belediyesinin geçtiğimiz günlerde yaptığı “hiç bir başvuru yok” açıklaması gerçeği yansitmamakla beraber samimiyetten çok uzaktır. Vatandaşın mağduriyetini giderici hiç bir kolaylık saglanamamakla birlikte üstüne daha zorlaştırıcı şeyler istenmektedir.

Tasarım gözetmeni diye saçma bir uygulama istemektedir. Bilindiği gibi tasarım gözetmenleri köprüler havaalanları metro gibi çok büyük projelere bakmakta ve bu profesörler “zaten bizim orda işimiz yok bizim işimiz değil” demektedir.

NEDEN RUHSAT VERİLDİ

Ayrııca üniversitelerden istenen raporlar için fahiş fiyatlar istenmektedir. Buna istinaden 12 Şubat belediyesinin açıklamaları gerçeği yansıtmağı gibi ciddiyetten uzak ve samimiyetsizdir.

Hiç bir yıkım ve can kaybı vermeyen,, toprak kayması dahi olmayan bir bölgede imara kapatmanın ne kadar doğru olduğunu buradan yetkililere sormak istiyoruz. Uygun olmayan alan belirlenirken bölgede kazı çalışması yapılmış mıdır? Kim tarafından çizildigi belli olmayan tamamen bilimden uzak olan ve mta haritasıyla uyuşmayan bir harita ile uygun olmayan alan ilan edilmesi doğru mudur? Bu harita depremden önce yapıldıysa neden inşaat ruhsatı verilmiştir. Bir an önce bu uygun olmayan alan saçmalığına son verilmesini istiyoruz.

HALK YARDIM BEKLİYOR

Son olarak bu binaların güçlendirme ruhsatı için vatandaşa yardIm edilecek midir? Bu saçma uygulamalar ne zaman son bulunup vatandaşın derdine çare olunacaktır. Kıbrıs meydanından kaldırarak orta hasarlı binaların mağdurlarına üzerine dökülen enkaz ne zaman kalkacaktır, ne zaman sorumluluk ve devlet ciddiyetinden uzak olarak topu birbirine atan kurumlar sorumluluk almaya baslayacaktır.

Unutmayın ki orta hasarlı bina mağdurları bugün buradan sesini haykırdı. çözüm gelmezse üzerine koyarak daha da çığ gibi büyüyerek belediyenin önünde oturma ve düdük çalma eylemi yapacak, çözüm bulunana kadar bu böyle devam edecektir.

Şunu üstüne basarak ifade ederiz ki bütün devlet kurumlarını ivedi bir şekilde ciddiyete ve sorumluluk almaya bu ortada karışık halde duran mağduriyeti ortadan kaldırmaya davet ediyoruz. Kamu oyuna saygı ile duyururuz.
ORTA HASARLI BİNA MAGDURLARİ PLATFORMU”

İlgili Haberler

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx