Reisi’den Esad’a ‘Filistin’ çağrısı: Arap ülkeleri ortak görüşte birleşmeli

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı Filistin’e destek konusunda ‘tep görüşte birleşmeye’ çağırdı. Nournews’un aktardığına göre Esad ile bir telefon görüşmesi gerçekleştiren Reisi, “İslam ve Arap ülkeleri ve dünyanın tüm özgür halkları, Siyonist rejimin, ezilen Fliistin halkına karşı işlediği suçlara son vermek için ortak bir görüşte birleşmeli” ifadelerini kullandı.

SANA’nın aktardığına göre, Suriye Devlet Başkanlığı Ofisi’nden yapılan açıklamada ise şöyle denildi: “İki lider, maruz kaldıkları suçlarla yüzleşmede Filistin halkının yanında yer alacaklarını, haklı davalarını savunma ve gasp edilen haklarını geri kazanma konusundaki meşru direnişlerini yineledi.”

REİSİ İLE SALMAN GÖRÜŞTÜ

Tahran ve Riyad ilişkilerinin 7 yıl aradan sonra yeniden kurulmasının ardından Reisi ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, dün ilk kez telefonda görüşmüştü. İsrail-Filistin çatışmasının ele alındığı görüşmede, ABD’nin Tel Aviv yönetimine verdiği destek eleştirilmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx